Bleskovka

Z technických důvodů bude příští týden v úterý 21. září 2021 po celý den UZAVŘENA VÝDEJNA REZIDENTNÍHO PARKOVÁNÍ v ulici Křivoklátská 285. Zdroj: Letňany

Práce v zahraničí

1-eu flag rf123Češi se ve světě rozhodně neztratí. Pokud právě přemýšlíte o dlouhodobějším pobytu v zahraničí, inspirujte se příběhy dvou Čechů, kteří uspěli ve Španělsku a v Irsku, tedy v zemích, kde míra nezaměstnanosti neustále přepisuje evropské rekordy.

Spousta lidí začíná během léta přemýšlet o tom, jaké by to bylo žít v zahraničí. Ideálně někde v teple a u moře. Děje se tak na základě dojmů a vzpomínek z dovolené, kdy se život v některých jiných státech zdá příjemnější než v České republice. Jaké by to asi bylo pracovat na některém z řeckých ostrovů, ve stále živé Barceloně nebo ve slunné Provence?

Číst dál: Schopní Češi dokáží uspět i v zemích s vysokou nezaměstnaností
NICM 4Motivační dopis často rozhoduje o tom, jestli budete pozváni na pohovor. S tím, jak by měl motivační dopis vypadat, se seznámíme v tomto pokračování.
Stáhněte si ukázkový motivační dopis zde
 
Ukázkový motivační dopis je opatřen komentáři a poznámkami, takže sám o sobě poslouží jako cenný zdroj při psaní motivačního dopisu či e-mailu.
 
Zdroj: NICM
Získejte nové znalosti a zkušenosti z rozvojového světa během šesti měsíců strávených v Bangladéši. Zapojit se můžete jako učitelé angličtiny, vychovatelé v mateřské školce, pomoct s propagací a PR a výpočetní technikou.
 
jobsThanapara Swallows Development Society hledá dobrovolníky na probíhající projekty a programy v Bangladéši. Máte jedinečnou možnost poznat tuto přátelskou zemi, její neziskový sektor a zároveň podpořit vybrané sociální a rozvojové aktivity.
Požadavky: Komunikativní znalost angličtiny, smysl pro dobrovolnictví, spolehlivost a důvěryhodnost, ochota učit se novým znalostem a dovednostem včetně bengálštiny. 
Číst dál: Dobrovolnictví v Bangladéši
Jak předejít tomu, aby váš životopis skončil v koši?
 
Společnosti se předhánějí v soutěži, kdo napíše lepší článek na téma „Jak napsat životopis“ – stačí chvilku googlit. Tři body nám ovšem připadají v podobných článcích opomíjené:
 
1. E-mailová adresa 
prace 02 1-200x280misutecka99, drakzprahy, xmucq, bozka atd. Už podle e-mailové adresy zaměstnavatel pozná, jakou máte kulturu vystupování, a tyhle adresy vás moc nereprezentují. Vhodné jsou adresy, které kombinují jméno a příjmení. Doporučujeme používat gmail, hotmail nebo icloud (pokud jste uživatel Applu). E-maily od těchto serverů nepadají do spamu (např. seznam, centrum či atlas naleznete ve spamu zahraničních společností velmi často). 
 
2. Oživte svůj životopis
Papír zůstane jen papír. A papír nevzbuzuje žádné emoce. Pokud chcete, aby váš životopis zaměstnavatele motivoval k pozvání na pohovor, je nutné svůj životopis oživit. Velmi populární jsou videoživotopisy (pro inspiraci nebo tento). Video je nejlepší, protože v něm předáte nejvíce emocí. Dobrým nápadem je poslat zaměstnavateli odkaz na svůj profil na sociálních sítích nebo blog. Možná vám již toto připadá jako ohrožování soukromí, ale vciťte se do zaměstnavatele, který si chce najmout člověka a na to aby vás poznal má v záplavě životopisů několik minut a poté půl hodiny – hodinu na pohovoru. Čím více informací o sobě zaměstnavateli poskytnete tím lépe. Může se stát, že právě tyto dodatečné informace zaměstnavatele odradí, ale i to je lepší než být přijatý a poté pracovat v prostředí, se kterým si nesednete. 
 
3. Motivační dopis
„Dobrý den, mám zájem o tuto pozici, můj životopis je v příloze, Novák“ -> Přesunout do koše. Motivační dopis (dnes již spíše průvodní e-mail) je prostředkem, jak zaměstnavatele motivovat k otevření životopisu. Také ovlivní, s jakými očekáváními bude zaměstnavatel váš životopis otevírat. O tom, jak napsat motivační dopis, bude příští část našeho seriálu. 
Zdroj: NICM
 
 
Přinášíme vám nabídku aktuálních stipendijních programů pro studium v Řecku.
 
1. Stipendia Státní stipendijní nadace (I.K.Y.) ke studiu řeckého jazyka a kultury
 
prace 02 1-200x280Řecká Státní stipendijní nadace (I.K.Y.) nabízí pro uchazeče z celého světa osmiměsíční stipendia ke studiu novořeckého jazyka a kultury. Výuka probíhá od října 2013 do května 2014. 
Nabídka je určena absolventům (minimálně bakalářského) vysokoškolského studia některého ze společenskovědních oborů (jako jsou humanitní, sociální nebo politické vědy). 
Věkový limit je 40 let. Požaduje se alespoň základní znalost (novo)řečtiny.
Toto stipendium je použitelné pouze pro speciální kurs novořeckého jazyka a kultury, který zpravidla organizuje některá z těchto pěti řeckých universit: Aténská universita, Soluňská universita, Janinská universita, Patraská universita, Krétská universita. O tom, která universita bude kurs v určitém roce pořádat, rozhoduje I.K.Y.
Pobyty jsou plně kryty stipendiem (kromě nákladů na cestu tam a zpět). I.K.Y. poskytne přijatým uchazečům zdarma ubytování a stravování, vyplatí jim příspěvek na začáteční náklady spojené se zahájením pobytu ve výši 200 eur, bude jim vyplácet měsíční kapesné ve výši 150 eur, uhradí za ně školné a zajistí jim (v případě potřeby) bezplatnou lékařskou péči.
 
Formulář přihlášky a podrobné pokyny viz: Podrobné pokyny a Formulář
 
Doklady musejí být buď v řečtině, angličtině nebo francouzštině anebo opatřeny překladem do některého z těchto jazyků. Řecká strana dále uvádí, že doklady uvedené pod body 3, 4, 7, 8 a 9 musí potvrdit řecké velvyslanectví nebo konzulát, pokud země, z níž uchazeč pochází, není účastníkem haagské konvence z 5. října 1961 rušící nutnost takovéto legalizace zahraničních veřejných dokumentů. Uchazeči by si proto měli na řeckém velvyslanectví ověřit, jak je tomu v případě České republiky.
 
Přihláška musí obsahovat:
 
1. Vyplněný formulář žádosti (s fotografií)
2. Životopis
3. Ověřené kopie dokladů o dokončeném (minimálně bakalářském) vysokoškolském vzdělání („University Diplomas – Degrees“)
4. Doklady o znalosti řečtiny a angličtiny nebo francouzštiny
5. Dva doporučující dopisy
6. Doklad dosvědčující, že žadatel pracuje jako učitel řečtiny (týká se pouze těch, kteří takto pracují)
7. Čerstvé lékařské potvrzení o zdravotním stavu vystavené veřejnou nemocnicí („State Hospital“) nebo jiným relevantním zdravotnickým zařízením („relevant health service“), z
 nějž bude mj. vyplývat, že uchazeč netrpí žádnou infekční nemocí
8. Kopii pasu nebo jiného dokladu totožnosti
 
Podání přihlášky
 
Žádosti se podávají (pokud jde o Českou republiku) buď prostřednictvím řeckého velvyslanectví v Praze (Velvyslanectví Řecké republiky, Na Ořechovce 19, 162 00  Praha 6, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) nebo elektronickou cestou prostřednictvím webové stránkywww.iky.gr (pouze vyplněný formulář žádosti, ostatní doklady je třeba zaslat poštou).
  Nejprve je třeba podat přihlášku (vyplněný formulář přihlášky a životopis) elektronickou cestou do 10. července 2013, zbývající doklady tvořící součást přihlášky je nutné doručit (poštou) nejpozději do 19. července 2013 (tj. doklady již musí být doručeny nejpozději do tohoto termínu).
 
Kontakt a bližší informace:
 
Internet: www.iky.gr (viz Scholarships – Scholarships for Foreigners – Modern Greek Language and Culture)
State Scholarship Foundation (I.K.Y.)
Directorate for Special Programmes
International Scholarships
Unit for Foreigners
and Cultural Exchanges
41, Ethnikis Antistaseos Avenue
Nea Ionia
14234 Athens
Greece
 
 
2. Stipendia Státní stipendijní komise (I.K.Y.) 
 
Řecká Státní stipendijní komise (I.K.Y.) nabízí pro uchazeče ze zemí Evropské unie a několika dalších vyspělých zemí celkem 15 stipendií pro následující typy studijních pobytů v Řecku:
 
a) Postgraduální studijní pobyty
    i) doktorandské studium 
       (stipendium se uděluje na jeden rok s možností prodloužení až na celkem tři roky, k dispozici jsou 2 stipendia)
   ii) druhé magisterské studium 
       (tj. žadatelé již musí mít jedno magisterské studium dokončeno – stipendium se uděluje na jeden rok s možností prodloužení až na celkem dva roky, k dispozici jsou 2 stipendia)
 
b) Postdoktorandské studijní pobyty 
    (stipendium se uděluje na šest měsíců s možností prodloužení až na celkem jeden rok, k dispozici je 5 stipendií)
 
c) Další vzdělávání v oblasti řeckého jazyka, literatury, filosofie, historie a umění 
    (určeno pro vysokoškolské učitele řečtiny – stipendium se uděluje na šest měsíců s možností prodloužení až na celkem jeden rok, k dispozici jsou 2 stipendia)
 
d) Umělecké pobyty („attendance of seminars for specialization in the Fine Arts“ – stipendium se uděluje na jeden rok, k dispozici je 1 stipendium)
     
e) Sběr materiálu – určeno pro doktorandy, jejichž doktorandské studium probíhá v jejich vlasti (stipendium se uděluje na jeden rok, k dispozici jsou 3 stipendia)
 
Uchazeči musí splňovat následující požadavky:
- výborně ovládat angličtinu nebo francouzštinu
- není-li stanoveno jinak, je věkový limit 35 let. 
  (Jiné věkové limity: lékaři - 40 let, postdoktorandské studijní pobyty - 40 let, další vzdělávání podle bodu c) - 55 let)
- nezískali v minulosti stipendium od I.K.Y.
- nemají řecké občanství (ani v případě, že by šlo o dvojí občanství)
 
Výhodou je předběžný kontakt s navrhovaným pracovištěm a znalost řečtiny.
 
Výše stipendia činí u postdoktorandů a vysokoškolských učitelů řečtiny (přijatých k dalšímu vzdělávání) 800 eur měsíčně, u ostatních kategorií 600 eur měsíčně, kromě toho se v některých případech vyplácejí některé další příplatky. Stipendium nemusí plně krýt životní náklady v Řecku, nelze tedy vyloučit jistou finanční spoluúčast stipendistů).
 
Informační leták s podrobnými informacemi a pokyny je k dispozici ZDE, formulář přihláškyje k dispozici ZDE.
 
Uzávěrka přijímání přihlášek pro akad. rok 2013/2014 je 26. července 2013.
Přihláška včetně všech vyžadovaných dokladů se podává řeckému velvyslanectví v Praze (Na Ořechovce 19, 162 00  Praha 6, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).
Kontakt a bližší informace:
Internet: www.iky.gr  
 
3. Mezinárodní divadelní festival pro studenty středních škol v Dionu „Olympia in Dion“
 
V Dionu (na úpatí hory Olympus) se ve dnech 12. – 20. září 2013 uskuteční mezinárodní divadelní festival studentů středních škol pod názvem „Theatre Games: Olympia in Dion“. Tento divadelní festival navazuje na tradici divadelních her, jež se konaly pod stejným názvem a na stejném místě v antickém Řecku.
Přihlásit se mohou skupiny studentů středních škol ve věku od 13 do 18 let pod vedením učitele. Účastníci si musí sami zaplatit cestu do Řecka a zpět, ubytování i stravování.
Uzávěrka přijímání přihlášek je 21. června 2013. Přihlášky lze zaslat buď poštou nebo e-mailem na adresu:
Directorate of Secondary Education in Pieria
Innovative Actions Office
8, P. Tsaldari Str.
60 100  KATERINI, GREECE
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 Dopis s podrobnými informacemi a pokyny je k dispozici ZDE.
 Formulář přihlášky je k dispozici ZDE. 
 
Zdroj: NICM
Původní zdroj: Akademická informační agentura www.zahranici-stipendium.cz