Bleskovka

Využijte možnost odepsat své dluhy v rámci milostivého léta !! Zaplatí-li povinný mezi 28.10.2021 a 28.01.2022 dlužnou částku, která tím, že jí neuhradil byla použita k exekučnímu vymáhání a je vedena soudním exekutorem, uhradí-li poplatek exekutorovi ve výši 908 Kč , kdy ve věci je oprávněným (věřitelem) veřejnoprávní subjekt

Zdroj a další informace k amnestii ZDE: cakovice

 

mladezeu 02 3
Objevte místo, kde se v brazilské džungli tančí české lidové tanceZní to opravdu neuvěřitelně, ale i uprostřed brazilské džungle lze najít místa s početným zastoupením českého obyvatelstva. Jejich folklorní paměť je u nich i v prostředí brazilských indiánů stále živá. Ale nebude tomu tak navěky. Přistěhovalecké vlny českých emigrantů do Brazílie byly v historii několikery. Nejmladší českou komunitu lze navštívit v městečku Batayporã, které v poválečném období založil jako své třetí brazilské město nejznámější český emigrant a podnikatel Dr. Jan Antonín Baťa. Největší zakladatelské rodiny Baťů a Trachtů tu žijí se svými potomky dodnes.

Ti mladší už česky umí mnohem méně, přitom své kořeny znají dobře: „Jejich častým snem je navštívit Českou republiku. Na plochách obrazovek mají Prahu, stejně jako my na nich máme třeba Grand Canyon", vypráví česká dobrovolnice Kateřina, která v Bataypoře pracovala na jedné z farem a v knihovně rodiny Trachtů. Čechy tu vždy přivítají s otevřenou náručí, zvlášť když jim osvěží českou kulturu a tradice. „Jeden z nejkrásnějších momentů byla slavnost, kdy do Bataypory dorazila soška Pražského Jezulátka darovaná pražským arcibiskupem Dukou. hrozně si toho daru vážili a žili tím po celou dobu mé návštěvy", vzpomíná Kateřina. Nejsnadněji se dá do Bataypory dostat letadlem přes Sao Paolo a poté 5 hodin autobusem. Letos navíc česká nezisková oraganizace INEX-SDA hledá znovu dobrovolníky, kteří by do Bataypory vyrazili speciálně za účelem udržet a rozvíjet kulturu a tradice místní české komunity. Objevte místo, kde se v brazilské džungli tančí české lidové tance Ideální příležitost pro ty, kteří přemýšlí nad nějakou hodně netradiční dovolenou nebo letním zážitkem. Workcamp v Bataypoře bude probíhat od 3. srpna do 21. srpna 2015 a jeho hlavní náplní bude naučit českou komunitu i místní české lidové tance a zpěvy. Batayporã je město v brazilském státě Mato Grosso do Sul. Bylo zeloženo roku 1967 jako vyvrcholení projektu Dr. Jana Antonína Bati z roku 1953. Vzniklo na ploše 100 000 hektarů vymýceného pralesa. Velůkolepé plány na další kolonizaci a rozvoj rozsáhlého území v brazilském vnitrozemí ukončila Baťova předčasná smrt. V současné době má Bataypora i s venkovní zónou přibližně 10 000 obyvatel. Hlavní ekonomickou aktivitou je pěstování cukrové třtiny a chov dobytka.

Zdroj:NICM