Bleskovka

Drakiádu sice byla zrušená ale využijte její ,,On-line,, verzi! Vyfoťte se s drakem, viz letáček, a zašlete směrem k nám, soutěžíme o hodně krásných cen. Další informace naleznete ZDE

Sysli graf 2013b 1024x640Konec sysla v Letňanech - přijdeme o Naturu 2000? Od roku 2008 klesla populace ohroženého sysla obecného na letišti v pražských Letňanech ze stovek jedinců téměř k nule. Loni byl pozorován pouze jeden exemplář, uvedla mluvčí Agentury ochrany a přírody České republiky (AOPK) Karolína Šůlová. To co neuvedla, je z jakého důvodu. V článku se pouze uvádí, že důvody pro zánik syslí populace nejsou zřejmé, podle Šůlové může být příčin řada. S ohledem na to, že jde o stepní druh, s...yslům nesvědčí přílišná vlhkost. Nemají také rádi vysokou trávu, ochranáři proto na vybraných lokalitách včetně Letňan zajišťují kosení. Hlodavce mohou také lovit kočky a další predátoři.

To byla oficiální informace Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK).

Zdroj: https://www.novinky.cz/…/462750-maskot-prazske-olympiady-zr…

Co nám ale mluvčí přesně neřekla je, že akci, která se koná v přírodní Lokalitě NATURA 2000, vždy někdo povoluje, například žádost o souhlas s uspořádáním Majálesu v roce 2014 obdržela Správa CHKO Český kras dne 11.2. 2014. Žádost přišla od studentské organizace StudentZone, o.s. (se sídlem Viniční 203b, 615 00 Brno. StudentZone o.s., a požádala o realizaci hromadné akce 10. ročníku tradičních studentských oslav „Pražský Majáles,“ který se pak konal v Letňanech, a to dne 30. 4. 2014. Každý, včetně letňanské radnice (!) věděl, že se má akce realizovat na části parcely č. 540/104 v k. ú. Letňany v místech výskytu chráněných letňanských syslů.

Je nutné se zeptat? Není to právě Správa CHKO Český kras, která by měla vědět, že všechny venkovní akce syslům škodí? Třeba Správa CHKO Český kras neví, že NPP Letňanské letiště byla vyhlášena dne 3. května 2005 za účelem ochrany kriticky ohroženého druhu sysla obecného Území sysla obecného a je evropsky významnou lokalitou - Praha Letňany NATURA 2000.

Dále co se ale stane, když se sysel nevzpamatuje a opravdu z Letňan zmizí? Za několik let přijdou Letňany o statut přírodní památky NATURA 2000 a z této lokality se stane pro developery velmi žádaný pozemek.