Bleskovka

Drakiádu sice byla zrušená ale využijte její ,,On-line,, verzi! Vyfoťte se s drakem, viz letáček, a zašlete směrem k nám, soutěžíme o hodně krásných cen. Další informace naleznete ZDE

Aktuality

VstavistePro polní nemocnici budou na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech využity dvě haly ze sedmi, které tam jsou. Novinářům to 15. října 2020 v Letňanech řekl Tomáš Kotrč (na snímku v jedné z hal), generální ředitel společnosti ABF, která letňanský areál provozuje. ČTK/Deml Ondřej  

Praha - Kvůli stále se zvyšujícímu počtu hospitalizovaných pacientů s covidem i nakažených zdravotníků se stát snaží zajistit záložní lůžka mimo nemocnice. Armáda začne asi v sobotu budovat na výstavišti v pražských Letňanech polní nemocnici s kapacitou až 500 lůžek, další prostory by měly vznikat i jinde. Na mimořádnou situaci se připravují i nemocnice. Podle modelů bude kapacita českých nemocnic zaplněna na konci října, pokud se neposílí. V Česku ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. V nemocnicích bylo víc než 2600 pacientů s koronavirem, skoro každý pátý z nich potřebuje intenzivní péči.

"Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá," prohlásil ráno premiér Andrej Babiš (ANO). Správa státních hmotných rezerv může dodat 2500 lůžek, ale zřejmě to nemusí stačit. Premiér plánuje nakoupit 3000 postelí od české firmy Linet a další tisícovku lůžek pro těžké případy. Firma je ale musí teprve vyrobit, dodat je může příští měsíc.

Armáda je schopná polní nemocnici v Letňanech vybudovat do deseti dnů poté, co její přípravu v pátek nařídí vláda. Armáda poskytne stovku lůžek, zbývajících 400 dodá správa státních rezerv. Vojáci v letňanském areálu rozvinou polní nemocnici ve stávajících halách. Vybavení bude pocházet z armádní polní nemocnice, obsluhovat lůžka bude vojenský personál a vyčleněni k nim budou i zdravotníci z nemocnic, které mohou doplnit medici. Využity mají být dvě haly ze sedmi, které v areálu jsou.

Pomoc nabízejí Česku i ostatní země, připraveno pomoci Česku je například sousední Bavorsko, která je ochotno přijmout pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Hasiči požádali o pomoc s lůžky ze zahraničí, Česko dnes vloží do evropského systému žádost o vybavení i personál. Česko nicméně podle Babiše udělá maximum pro to, aby si vystačilo samo.

Vedle stavby polní nemocnice v Letňanech se podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) intenzivně hledají další záložní kapacity v hotelech, lázních a jiných objektech. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči. Mluví o potřebě zdvojnásobení kapacit, to je přibližně 14.000, 15.000 lůžek, řekl Hamáček.

V nemocnicích personálně oslabených kvůli epidemii koronaviru by mělo pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků i budoucí farmaceuti či zubaři. Ambulantní specialisté požádali Prymulu o upřesnění, zda a za jakých podmínek případně počítá s jejich nástupem do nemocnic. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vyzval lékaře, kteří odešli pracovat do ciziny, aby přijeli pomoci svým kolegům do Česka.

Lůžek v nemocnicích bude podle statistik kvůli stoupajícímu počtu pacientů s covidem-19 potřeba o 5000 více, z nich 700 s plicními ventilátory. Nemocnice mají omezit zbytnou péči, co nejdříve pacienty propouštět a vyhradit další lůžka při zachování akutní péče. Z některých modelů vyplývá, že současné kapacity by mohly být bez posílení vyčerpány už na konci října.

V Česku je k dispozici zhruba 31 procent z 23.201 lůžek s kyslíkem a 24 procent lůžek na anesteziologicko-resuscitačních odděleních a jednotkách intenzivní péče, vyplývá z aktuálních statistik. Kromě lidí s vážným průběhem covidu-19 tam ale běžně směřují i lidé po úrazech nebo s jinými vážnými komplikacemi. Aktuálně volných je zhruba 48 procent z 1837 plicních ventilátorů, 72 procent z 316 přístrojů pro nahrazení funkce ledvin CRRT a 84 procent ze 73 přístrojů ECMO, které zajišťují mimotělní okysličování krve.

 Aktuálně nakažených je v Česku přes 77.000, v nemocnicích bylo bezmála 2700 pacientů s koronavirem, z toho stav 518 z nich byl těžký. Aktuální čísla zveřejní ministerstvo večer. Od 1. března, kdy se v ČR objevily první případy covidu-19, se novým typem koronaviru infikovalo víc než 139.000 lidí, z toho přes 68.000 od začátku října. S prokázaným koronavirem dosud zemřelo 1172 lidí. Od začátku měsíce stoupl počet úmrtí lidí o 501 případů, což je víc než dvojnásobný počet než za celé září.

 Kvůli úbytku cestujících se začíná omezovat veřejná doprava, MHD bude v řadě měst jezdit podle prázdninových jízdních řádů, regionální dopravu dočasně omezí od víkendu také České dráhy. Od středy jsou zavřené všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních, nekonají se žádné kulturní, společenské ani sportovní akce, řada lidí pracuje z domova, scházet se je možné jen do maximálně šesti osob. Prymula dnes na twitteru vyzval lidi, aby zůstali doma. Jen drastické omezení sociálních kontaktů podle něj pomůže zabrzdit současný nápor epidemie.

Zdroj: České noviny

 

Vážení přátelé, příznivci klubu SK PROSEK i členové oddílů,
pondělní prezentace k záměru rekonstrukce našeho sportovního areálu se bohužel odkládá. Důvodem je kontakt člena realizačního týmu s osobou, která byla pozitivně testována na Covid-19.
I když zatím nebyl nikdo další následně pozitivně testován, zdraví nás všech je na prvním místě. O náhradním termínu budeme neprodleně informovat.
S pozdravem,
SK PROSEK PRAHA...
Lovosická 559/32, 190 00, Praha 9
IČ: 00539601

SK Prosek fotZprávy z petičního výboru  Nový Prosek 16. 7. 2020

Ve čtvrtek 16. 7. 2020 se konalo krátké jednání na Magistrátu za účasti radního pro školství a sport Víta Šimrala, senátora Lukáše Wagenknechta, zástupců Prahy 18, Prahy 9, SK Prosek a petičního výboru. Na jednání se probírala budoucnosti areálu sportovního klubu SK Prosek. O plánovaných změnách areálu se vyslovila i naše petice Nový Prosek, kterou se zabývalo 25. 5. 2020 i zastupitelstvo HMP a k řešení vzniklé situace byl nakonec pověřen radní pro sport Vít Šimral.

 

 Důležité body jednání

  • Radní Šimral se seznámil se stavem věcí a navrhl, aby SK Prosek pozemek s hřištěm převedl zpět do majetku hl. města Prahy. Dále představil i další možnosti pomoci SK Prosek např. využití dotačních programů na rekonstrukci areálu, samofinancování výstavby nového areálu přímo sportovním klubem SK Prosek za pomoci soukromého investora, realizace investic souvisejících s požadavky školských zařízení atd.

  • Místopředseda sportovního klubu SK Prosek primární návrh radního pro školství a sport Víta Šimrala převést areál zpět do majetku Hl. města Prahy odmítl a stručně přestavil některé další možnosti budoucího využití sportovního areálu.

  • Zastupitel MČ Praha 18 O. Deutsch navrhl vypracování čtyřstranného memoranda ve kterém by se účastníci MHMP, MČ Prahy 18, MČ Prahy 9 a SK Prosek zavázali společnému postupu na finanční pomoci areálu SK Prosek. Dále upozornil na to, že granty nejsou nároková záležitost a SK Prosek na ně nemusí dosáhnout.

  • 158205 Šimral Vít Piráti clanekRadní Vít Šimral prohlásil, že návrh zastupitele O. Deutsche považuje za nerealizovatelný s tím, že nemůže upřednostnit SK Prosek před ostatními kluby, protože by musel časem tuto výhodu poskytnou i dalším pražským sportovním klubům.

 

  • Zástupce petičního výboru Milan Balahura vyzval zástupce SK Prosek k organizaci debat s občany, kteří bydlí v sousedství areálu. Petice ukázala, že si lidé nepřeji dozvídat o změnách pozdě, kdy už politici o všem rozhodli za jejich zády, proto je potřeba, aby SK Prosek zvolil jiný postup a začal s občany obou městských části o svých plánech komunikovat.

  • Senátor Wagenknecht vyjádřil své uspokojení, že se konečně vytvořil základ spolupráce mezi Magistrátem hl. m. Prahy, sportovním klubem, MČ Praha 18 a Praha 9 a petenty - zástupci občanů. Doufá, že se povede nalézt finance pro investice do záchrany sportovního areálu.

Závěry ze schůze jsou následující:

Místopředseda sportovního klubu SK Prosek Viktor Furman v průběhu září letošního roku připraví pro občany v sousedství areálu noviny a veřejnou prezentaci budoucnosti sportovního klubu, kde sdělí všechny možnosti revitalizace klubu včetně návrhu finančního zajištění a na základě připomínek občanů připraví návrh revitalizace areálu do dalšího jednání na MHMP.

 Olaf Deutsch, člen petičního výboru Nový Prosek

 Související článek: 

Areálu SK Prosek se blýská na lepší časy

Dobrý den,

vzhledem k enormnímu zájmu Pražanů o informačně – poradenské linky k onemocnění Covid-19, bude jejich provoz na číslech 773 782 850 a 773 782 856 začínat o hodinu dříve, již v 8:00 hodin.
Opatření začne platit od úterý 10.3.2020. Provoz linek tak poběží denně od 8:00 do 20:00 hodin

Pro Vaší info v příloze vydaná tisková zpráva nebo info na našem webu: http://www.hygpraha.cz/dokumenty/kvuli-enormnimu-zajmu-prazanu-o-tema-onemocneni-covid-19-prazska-hygiena-posiluje-nove-zrizenou-infolinku-o-dalsi-telefonni-cislo-773-782-850-4613_4613_161_1.html .

S pozdravem

Mgr. ZBYNĚK BOUBLÍK

ÚTVAR ŘEDITELKY TISKOVÝ MLUVČÍ – ODBORNÝ RADA PZ a ZP Rytířská 404/12, 110 01  Praha 1

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

logo letnanyV únorovém čísle Letňanských listů jsme se mohli dočíst o důvodu zrušení detašovaného pracoviště Nový Prosek. Toto pracoviště bylo zřízeno ze dvou důvodů. Jedním bylo umožnit občanům Nového Proseka získat veškeré výstupy z Czech Pointu a mít možnost legalizace a vidimace dokumentů. Druhým důvodem bylo mít k dispozici volební místnost pro občany bydlící v této lokalitě. Vhledem k tomu, že vedení městské části ztratilo přízeň většiny občanů v této lokalitě kvůli snaze o zrušení sportovišť v areálu SK Prosek, budou pravděpodobně pro příští volby změněny volební okrsky tak, aby voliči v této lokalitě museli chodit k urnám např. až do ZŠ Tupolevova. Argumenty o nerentabilitě detašovaného pracoviště podpořené nesmyslnými čísly jsou zcela zcestné. Náklady byly 12.000 Kč měsíčně + služby 3.000 Kč měsíčně, ale tato částka se nikdy nevyčerpala a majitelka jí téměř celou vracela na účet městské části. Náklady na mzdy byly minimální, protože zaměstnanci úřadu se na detašovaném pracovišti střídali a drtivá většina z nich se tam v klidu věnovala své běžné agendě stejně jako na radnici. Dočetli jsme se, že se nové vedení radnice chová údajně jako „dobrý hospodář.“ Možná také proto zaměstnává nebo zaměstnávalo řadu svých příznivců na DPČ nebo DPP, utratilo více než 640 tis. Kč na úpravu a vybavení kanceláří radních, nakoupilo elektroniku pro radní za více než 200 tis. Kč. Trendem nového vedení úřadu je získat si přízeň zaměstnanců, a proto byly také vyplaceny koncem roku 2019 mimořádné odměny ve výši cca 3 mil. Kč a byl zaveden stlačený pracovní týden, tedy možnost napracovat si pátek. Úřad se v minulých letech snažil co nejvíce vyjít vstříc občanům Letňan a byl také proto často oceňován nadřízenými orgány. Dnes už je jasné, že úřad už nebude nikdy přívětivý, otevřený, genderový a oceňovaný za kvalitu. Finanční prostředky, získané za realizace různých projektů byly utraceny na mimořádné odměny, které byly vyplaceny v podstatě za to, že zaměstnanci plní to, co musí plnit dle pracovních náplní. Co lze očekávat dále? Zhoršení kvality poskytovaných služeb, zhoršení přístupnosti úřadu, navýšení rozpočtu na DPP a DPČ a v neposlední řadě pak nedostatek finančních prostředků na činnost vnitřní správy.

Autor : V. Gerhard

Zdroj:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1504434366387075&id=136495336514325&sfnsn=mo

Strana 1 z 13